Washing microfiber cloths and towels in washing machine

Põhjalik juhend mikrokiudlappide pesemiseks

Mikrokiudlapid ja -rätikud on muutnud koristus ja puhastus harjumusi üle maailma. Peenetest sünteetilistest kiududest koosnevad lapid on tuntud oma võime poolest tõmmata ligi ja kinni hoida tolmu, mustust ja vedelikke. Erinevalt tavalistest puuvillastest lappidest püüavad mikrokiudlapid mustuse- ja tolmuosakesed oluliselt tõhusamalt kinni, tagades põhjalikuma puhastuse. Kuid nende erakordse puhastusvõime säilitamiseks on võtmetähtsusega õige hooldus, eriti mikrokiudlappide pesemine. Kuna neid kasutatakse laialdaselt nii kodus kui ka professionaalses keskkonnas, oleme koostanud põhjaliku juhendi mikrokiudlappide ja -rätikute hooldamiseks. See juhend käsitleb parimaid viise mikrokiudlappide pesemiseks ja hooldamiseks, aidates pikendada nende eluiga ja säilitades nende suurepärased omadused.

Peamised mõtted

 • Nagu iga teine kangas, vajavad ka mikrokiudlapid erilist hoolt. Peske neid muust pesust eraldi jahedas või leiges vees ainult õrna pesuvahendiga.
 • Vältige pesupehmendajat, valgendit ja kõrget kuumust. Need võivad kahjustada mikrokiude ja vähendada lappide tõhusust.
 • Kuivatage õhu käes või madalal kuumusel trummelkuivatis. Kõrge kuumus võib kiude kahjustada.

Mikrokiudlappide pesemine – õige pesemistehnika on võtmetähtsusega

Mikrokiudlappide vastupidavus ja tõhusus sõltuvad suuresti nende pesemisest ja hooldusest. Vale pesemistehnika võib kiude kahjustada, vähendades nende tõhusust ja eluiga. Õige hooldus mitte ainult ei säilita mikrokiude, vaid tagab ka nende parema efektiivsuse ja pikema eluea. Oleme juhendis välja toonud täpsed juhiseid alates õige pesuviisi valimisest kuni sobivate pesuvahendite kasutamiseni.

Mikrokiudlappide ettevalmistamine pesemiseks

Enne mikrokiudlappide pesemist on oluline need õigesti ka ette valmistada. Alustage nende puhtaks raputamisega, et eemaldada lahtine praht ja mustus. See on oluline, et vältida mustuse ringlemist pesuvees, mis võib põhjustada mustuse tagasi lappidele settimist. Nii käsipesu kui ka masinpesu korra aitab esialgne ettevalmistus tagada tõhusama puhastusprotsessi.

Käsipesu vs masinpesu

Valik käsipesu ja masinpesu vahel sõltub lappide seisukorrast. Käsipesu sobib hästi kergelt määrdunud lappidele ja on kiududele tunduvalt õrnem. Seevastu masinpesu on mugavam tugevalt määrdunud või suurema hulga lappide jaoks. Masinpesu tagab lappide põhjalikuma puhastuse.

Käsipesu

Mikrokiudlappide käsipesu on lihtne ja väga tõhus viis nende puhastamiseks. Käsipesu korral on sammud järgmised:

 • Alustage lapi raputamisega, et eemaldada lahtine mustus.
 • Täitke kauss või anum jaheda või leige veega. Vältige kuuma vett, kuna see võib kiude kahjustada.
 • Pange mikrokiudlapid vette ja peske neid õrnalt keskendudes eriti määrdunud aladele.
 • Laske lappidel vees ligikaudu 15-20 minutit liguneda.
 • Pärast leotamist loputage lapid põhjalikult jooksva vee all. Väänake liigne vesi õrnalt välja. Ettevaatlik tuleb olla, et mitte kiude liialt venitada.
Hand washing microfiber cloths and towels
How to Clean Microfiber Cloths and Towels in Washing Machine

Masinpesu

Mikrokiudlappide masinpesu nõuab õrna lähenemist, et säiliks nende puhastusvõime:

 • Enne pesemist raputage lapid puhtaks prahist ja mustusest.
 • Kasutage külma või leiget vett. Kuum vesi võib mikrokiude kahjustada.
 • Valige õrn, lõhnatu pesuvahend. Vältige pesupehmendajaid või lisandeid, mis võivad mikrokiud katta ja need ummistada.
 • Kui lappidel on püsivalt ebameeldiv lõhn, võib lisada supilusikatäie valget äädikat selle neutraliseerimiseks.
 • Laske masinal lappe pool tsüklit pesta, seejärel peatage see 15-20 minutiks, et lapid saaksid liguneda.
 • Jätkake ja lõpetage pesutsükkel.

Sel viisil saad olla kindel, et mikrokiud puhastatakse põhjalikult ilma neid kahjustamata.

Temperatuuri ja pesuvahendi valik

Mikrokiudlappide kvaliteedi ja tõhususe säilitamiseks soovitame neid käsitsi pesta või pesumasinas(temperatuuril umbes 40–60 °C või 100–140 °F) õrna pesuvahendiga, mis on värvitu, lõhnatu, pleegitus- ja pesupehmendaja vaba. Kuuma vee kasutamist tuleks vältida, kuna see võib puhastuslapi kiude kahjustada.

Uute mikrokiudrätikute pesu

Uued mikrokiudrätikud tuleks enne esimest kasutamist alati pesta. Tootmisprotsessi käigus kaetakse rätikud sageli silikoonkihiga, mis takistab lappide imavust. Pesemine eemaldab selle kihi ja avab mikrokiudude tõelise potentsiaali.

Esimeseks pesuks sobib näiteks valge äädika ja õrna pesuvahendi segu. Lisage pesuvette pool tassi valget äädikat ja pool tavapärasest pesuvahendi kogusest. Äädikas aitab värve kinnitada, säilitades nende erksuse ja vähendades pleekimist. Samuti eemaldab see tootmisjääke, näiteks kudumisest tekkinud ebemeid.

Selline esmane pesu valmistab rätikud ette kasutamiseks. Silikoonkihi eemaldamine parandab rätikute imavust ja tagab, et need toimivad kohe esimesest kasutuskorrast alates tõhusalt.

Kui tihti peaksin oma mikrokiudlappe ja rätikuid pesema?

Mikrokiudlappe ja -rätikuid tuleks pesta regulaarselt, et need püsiksid puhtad ja tõhusad. Kergemate tööde, nagu tolmu pühkimise puhul, võib neid kasutada mitu korda enne pesemist. Seevastu suurema koristuse korral köögis või vannitoas on parem lapid pesta pärast igat kasutuskorda, et eemaldada mustus ja bakterid.

Isikliku hügieeni või spordisaalis kasutatud rätikud tuleks pesta pärast igat kasutuskorda. Sagedasem pesemine hoiab ära bakterite ja halva lõhna tekke. Kasutage õrna pesuvahendit ja järgige tootja poolt antud pesemisjuhiseid. Nii säilivad sinu mikrokiudlappide ja rätikute imavus ning puhastusvõime mustust endasse siduda kauem.

Mikrokiudlappide kuivatamine

Õiged kuivatusvõtted mikrokiudlappide hooldamisel on sama tähtsad kui nende pesemine. Selleks on kaks peamist viisi: õhu käes kuivatamine ja masinkuivatus.

Kuivatamine õhu käes:

 • Raputage pestud lapid liigse vee eemaldamiseks.
 • Võimalusel riputage lapid päikese kätte. Päikesevalgus aitab neid ka desinfitseerida.
 • Toas kuivatades valige hästi õhutatud koht.

Masinkuivatus:

 • Kuivatage mikrokiudlapid ja rätikuid eraldi teistest esemetest.
 • Puhastage kuivati ebemefilter enne ja pärast mikrokiudlappide kuivatamist.
 • Ärge kasutage kuivatuslappe ega -palle, need võivad jätta mikrokiududele jääke.
 • Kasutage madalat kuumust või õhkkuivatusrežiimi, et kiude mitte kahjustada.

Mõlemad meetodid tagavad lappide tõhusa kuivamise, kahjustamata nende kiude ja puhastusvõimet.

Nipid pikendamaks mikrokiudlappide eluiga

Õige hooldus aitab märgatavalt pikendada mikrokiudlappide eluiga. Siin on sulle mõned olulised soovitused:

 • Raputage lapp pärast iga kasutust mustusest ja loputage soojas vees. See aitab eemaldada lihtsama määrdumise ning mustuse ja hoiab lapi puhastusvõime.
 • Enamasti piisab mikrokiudlapi kasutamiseks vaid veest. Pindade raskema määrdumise korral kasutage võimalikult õrnu puhastusaineid. Tugevatoimelised puhastusvahendid võivad mikrokiude kahjustada. Meie tootevalikust leiad näiteks kootud mikrokiudlapid Triko Piko mida saad kasutada ka tugevamate puhastusainetega ilma lappe kahjustamata. Need sobivad hästi raskemateks puhastustöödeks ja tugevamate plekkide eemaldamiseks.
 • Hoidke mikrokiudlappe teistest puhastusvahenditest eraldi, et vältida ristsaastumist ja ebemete ülekandumist.
 • Peske neid regulaarselt, et vältida mustuse ja bakterite kogunemist. Nii säilitate lappide imavuse ja puhastusvõime.
 • Ärge kunagi triikige mikrokiudlappe ega jätke neid kuumuse kätte. Liigne kuumus võib kiude kahjustada ja vähendada lappide tõhusust.
 • Kontrollige aeg-ajalt, ega lapid pole kulunud või kahjustatud. Vahetage välja need, mis on liialt kulunud või kaotanud oma tõhususe.
Air dryed microfiber cloths and towels
Washing microfiber cloths and towels

Kõige levinumad vead mikrokiudlappide hoolduses

Et sinu mikrokiudlapid püsiksid pikalt tõhusad, tuleks kindlasti vältida järgmisi vigu:

 • Ärge peske mikrokiudlappe koos puuvillaste või muude ebemeid tekitavate esemetega. Ebemed võivad koguneda mikrokiududele ja vähendada lappide puhastusvõimet.
 • Ärge pange pesumasinat liiga täis. Mikrokiudlapid imavad palju vett ja vajavad ruumi liikumiseks, et mustus neist välja pestuks.
 • Vältige kuuma vett, see võib mikrokiude kahjustada. Kasutage külma või leiget vett, see puhastab lapid hästi ja ohutult.
 • Ärge kasutage tugevaid pesuvahendeid, pesupehmendajaid ega valgendit. Need võivad mikrokiude katta või ummistada, vähendades lappide võimet mustust endasse siduda.
 • Kuivatades vältige kõrget kuumust. See võib sammuti kiude kahjustada või sulatada. Parem on kuivatada õhu käes või madalal kuumusel.
 • Raputage lappe enne pesemist, et eemaldada lahtine mustus. Nii ei kogune sama mustus pesu ajal uuesti lappidesse.

Meelespea mida teha ja mida mitte teha

Teades, kuidas mikrokiudrätikuid õigesti hooldada, saate hoida need alati heas korras tagades nii maksimaalse puhastusvõime.

Mikrokiudlappide põhjalik hooldusjuhend

Korduma kippuvad küsimused mikrokiudlappide ja -rätikute pesemise kohta

Mikrokiudlappe on soovitatav pesta eraldi. Need püüavad kinni ebemed teistelt kangastelt, mis võib vähendada nende efektiivsust. Peske mikrokiudlappe õrna pesuvahendiga jahedas või leiges vees. Vältige pulbrilisi pesuvahendeid, kuna need võivad ladestuda kiududesse.

Kvaliteetsed mikrokiudlapid peavad vastu 300-500 pesukorda, mis tavakasutuses tähendab 1-2 aastat. Vahetage lapid välja, kui märkate imavuse vähenemist, kulumismärke, püsivaid lõhnu või plekke, mis ei kao pesus. Lappide eluea pikendamiseks vältige pesupehmendajaid ja pleegitajaid. Peske lappe jahedas või leiges vees ja kuivatage madalal temperatuuril. Veel parem kui kuivatada väljas õhu käes. Erinevate lappide kasutamine eri ülesannete jaoks aitab kulumist ühtlasemalt jaotada.

Pleegitaja kasutamine mikrokiudlappidel pole soovitatav, kuna see võib kahjustada mikrokiude. Selle asemel proovige alternatiive: lisage loputusvette valget äädikat, kasutage plekkide eemaldamiseks lahjendatud vesinikperoksiidi või hapnikupõhist pleegitajat. Kuum vesi (üle 60°C) aitab samuti desinfitseerida. Raskete plekkide puhul töödelge lappi enne pesu õrnatoimelise pesuvahendiga. Alati kontrollige tootja või maaletooja poolset hooldusjuhendit, et tagada lappide õige hooldus.

Hoiduge pesupehmendaja kasutamisest mikrokiudlappide pesemisel. See teeb küll lapid pehmeks, aga kahjuks jätab kiududele kihi, mis vähendab nende imavust ja võimet mustust eemaldada. Pealegi kaob staatiline laeng, mis muudab mikrokiudlapid nii heaks tolmupüüdjaks. Peske oma mikrokiudlappe lihtsalt õrna vedela pesuvahendiga. Kui tunnete, et lapid vajaksid siiski pehmendamist, proovige hoopis loputusvette lisada pisut valget äädikat. See eemaldab pesuvahendi jäägid ja hoiab lapid tõhusana. Nii saate puhtad ja hästi töötavad mikrokiudlapid, mis on valmis järgmiseks koristuseks!

Kõige parem on lasta mikrokiudlappidel õhu käes kuivada. Riputage need nöörile või laotage puhtale pinnale, kus õhk hästi liigub. Kui peate kuivatit kasutama, valige madalaim temperatuur. Ärge kasutage kuivatuspalle ja kuivatage lapid eraldi teistest riietest. Veenduge, et lapid on enne hoiustamist täiesti kuivad, et vältida hallitust.

Mikrokiudlappe pole vaja triikida ja see võib hoopis neid kahjustada. Kuum triikraud võib sünteetilised kiud ära sulatada või muuta nende omadusi. Õigesti pestud ja kuivatatud mikrokiudlapid on niigi sirged. Kui märkate kortse, riputage lapid kohe pärast pesemist üles või siluge neid kergelt käega, kui need on veel niisked.

Pange plekile tilk õrna nõudepesuvahendit ja hõõruge ettevaatlikult. Kangekaelsete plekkide puhul leotage lappi 15 minutit soojas vees, kuhu on lisatud veidi äädikat. Hõõruge plekki õrnalt pehme harjaga ja peske lapp masinas. Õliplekke saab eemaldada puhastusalkoholiga enne pesu. Vältige kanget keemiat. Mõne pleki puhul võib abi olla päikesevalgusest.

Hoiustage mikrokiudlapid alati täiesti kuivana puhtas ja kuivas kohas. Vältige niiskeid kohti ja eelistage head õhuringlust. Hoidke neid eraldi teistest riideesemetest ja ärge pange peale raskeid esemeid. Kui kasutate erinevaid lappe eri ülesanneteks, võite need värvide järgi sorteerida. Kaitske lappe igapäevaselt otsese päikesevalguse ja kuumuse eest.

Märgid, et mikrokiudlapp vajab väljavahetamist: vähenenud imavus, tolm ei jää enam külge, nähtavad kulumisjäljed, püsiv halb lõhn pärast pesu, plekid ei tule välja, lapp tundub kare, jätab puhastamisel triipe või määrdunud jälgi, eraldab rohkem ebemeid või on kaotanud staatilise laengu. Mitme sellise märgi esinemisel on aeg kaaluda uue lapi soetamist.

Jah, mikrokiudlappe saab käsitsi pesta, eriti kui need on kergelt määrdunud. Kasutage leiget vett ja õrna pesuvahendit. Vältige tugevat väänmist, pigem pigistage lappe õrnalt. Loputage põhjalikult ja laske õhu käes kuivada. Käsitsi pesemine on lappidele õrnem kui masinpesu ja pikendab nende eluiga.

Järgides hooldusjuhiseid ja vältides levinud vigu, saate olla kindlat, et teie mikrokiudlapid teenivad teid veel pikka aega. Regulaarne ja õige hooldus pikendavad nende eluiga ja suurendavad nende puhastusvõimet.

Kui soovid mikrokiudlappidest rohkem teada saada, nende erinevatest kasutusviisidest ja eelistest, siis kirjutasime sellest lähemalt blogipostituses “Mikrokiudlapp – imeline abimees kõikidel pindadel”. Sealt leiate kasulikke näpunäiteid ja infot, mis aitavad teil oma mikrokiudlappe veelgi tõhusamalt kasutada.

Valik GoGoNano mikrokiudlappe ja -rätikuid

-18%
Üksik toodeÜksik toode
10 tk komplektis10 tk komplektis
(1 arvustus) 1.95 19.95 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Üksik toodeÜksik toode
5 tk komplektis5 tk komplektis
10 tk komplektis10 tk komplektis
(2 arvustust) 4.65 39.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
(1 arvustus) 9.95 
-17%
Üksik toodeÜksik toode
5 tk komplektis5 tk komplektis
10 tk komplektis10 tk komplektis
(2 arvustust) 3.95 32.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
UUS!
UUS!
Üksik toodeÜksik toode
10 tk komplektis10 tk komplektis
(6 arvustust) 1.95 13.95 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Üksik toodeÜksik toode
5 tk komplektis5 tk komplektis
10 tk komplektis10 tk komplektis
(1 arvustus) 4.95 44.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
(1 arvustus) 9.95 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Mikrofiiber lapid ja rätikud

HACCP puhastuslapid Lavette Super, 50 x 35 cm

12.95 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Üksik toodeÜksik toode
5 tk komplektis5 tk komplektis
10 tk komplektis10 tk komplektis
2.99 24.90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Üksik toodeÜksik toode
5 tk komplektis5 tk komplektis
(1 arvustus) 9.95 68.95 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
(4 arvustust) 12.95 

Viimased artiklid

Uudised

Hinga kergelt (ja keskkonnasõbralikult!): appi tulevad GoGoNano pesulehed

Kas mäletad kõige hullemat pesupäeva? Kujutle seda: kuhjaga täis pesukorvid, must mõõtetops, mis tilgutab kõikjale pesuvahendit ning peale pesu riietele jääv imelik pesuvahendi keemialõhn. Oeh![...]

Loe edasi

Kasulikku

Põhjalik juhend mikrokiudlappide pesemiseks

Mikrokiudlappide vastupidavus ja tõhusus sõltuvad suuresti nende pesemisest ja hooldamisest. Vale pesuviis võib kiude kahjustada, vähendades nii lappide tõhusust kui ka eluiga. Õiged hooldusnipid mitte[...]

Loe edasi

Uudised

Traditsioonilised pesuvahendid vs. pesulehed: Millist pesuvahendit eelistada?

Riided on meie igapäevaelu lahutamatu osa, kuid küsimus on, millise pesuvahendiga neid kõige parem pesta on? Tänapäeval seisavad tarbijad valiku ees: kas jääda truuks traditsioonilistele[...]

Loe edasi

Kasulikku

Probiootikumid jalanõude deodorandis aitavad jätta hüvasti ebameeldivate lõhnadega

Ebameeldiv lõhn jalanõudes on levinud probleem, mis võib olla piinlik ja ebamugav. Jalanõude värskendaja kasutamine, mis sisaldab probiootikume, on looduslik ja efektiivne lahendus lõhnatekitavate bakterite[...]

Loe edasi

Kasulikku

Nanotehnoloogia ajalugu: Uus teadus, mis muudab maailma

Nanotehnoloogia valdkond on oluliselt mõjutanud paljusid tööstusharusid, alates meditsiinist kuni elektroonikani, ning sellel on potentsiaali muuta meie maailma viisil, mida me veel ettegi ei oska[...]

Loe edasi

Kasulikku

Mikrokiudlapp – imeline abimees kõikidel pindadel

Koristamise ja puhastamise juures sõltub tulemus valitud vahendite kvaliteedist. Oluline on, et lapp, mida kasutatakse, oleks ühtaegu vettimav, pehme ja samas ei ajaks ebemeid. Kõigile[...]

Loe edasi

Uudised

Kuidas vältida prilliklaaside uduseks muutumist lihtsalt ja kiirelt?

Kas oled kunagi näinud õuna alt üles kukkumas? Või inimest vee peal kõndimas? Ehk isegi käsi lõkke kohal jahutanud? Kui ei, siis on see igati[...]

Loe edasi

Kogemuslood

Marimelli kogemuslugu: “GoGoNano – vana lemmik uute toodetega”

Kui kodus on kümned erinevad puhastusvahendite pudelid, siis võtab see palju ruumi, õiget pudelit peab teiste vahelt taga otsima ja koristamine võib olla juba eos[...]

Loe edasi